PROFIL ABSOLVENTA
Počítačové konštruovanie a simulácie
(1. stupeň VŠ štúdia - Bc.)

Absolvent študijného programu Počítačové konštruovanie a simulácie získava vedomosti z teoretických predmetov ako sú Matematika, Fyzika, Mechanika tekutín, Termomechanika, Pružnosť a pevnosť, ktoré spolu s Mechanikou tuhého telesa a s konštrukčne a technologicky orientovanými predmetmi tvoria teoretický a odborný základ. Vedomosti následne prepája a syntetizuje. V druhej časti štúdia tieto znalosti aplikuje čo mu umožňuje modelovať prevádzku a údržbu technických zariadení, riešiť ich výpočty, konštruovať strojné zariadenie a technologické celky. Úlohy, ktoré rieši v rámci štúdia a ktorých výstupy sú merateľné majú väzbu na úlohy z praxe spolupracujúcich podnikov. Praktické a metodologické vedomosti z týchto kľúčových oblastí odboru slúžia ako základ pre prax a výskum. V nadväznosti na tento základ získa absolvent v druhej časti odborného štúdia vedomosti z aplikovaných vedných disciplín, čo mu umožňuje modelovať, simulovať, analyzovať, hodnotiť a navrhovať konštrukcie technických zariadení.
Študent je schopný kombinovať vedomosti a rozvíjať nové myšlienky a nápady, čo mu umožní profilovať sa na všetky oblasti technických odborov. Okrem toho uplatňujúc flexibilitu a kreativitu zvládne prácu s modernými CAD systémami na podporu konštruovania a modelovania, ako aj so systémami pre výpočet, analýzu a simuláciu častí technických systémov a ich mechanizmov v dynamických a MKP analýzach. Svoje odborné znalosti študenti preukážu tiež pri riešení semestrálneho a záverečného projektu, kde uplatnia nadobudnuté praktické a metodologické vedomosti. Študijný program končí záverečnou skúškou a obhajobou záverečnej práce.
Spektrum a hĺbka znalostí a zručností, získané štúdiom v bakalárskom študijnom programe Počítačové konštruovanie a simulácie vytvárajú predpoklady pre plynulý prechod absolventov do inžinierskeho štúdia a umožňujú aj priame uplatnenie absolventov v praxi.
Absolvent bakalárskeho študijného programu Počítačové konštruovanie a simulácie dokáže nachádzať a prezentovať vlastné riešenia problémov pri vývoji, projektovaní, konštruovaní a výrobe v strojárstve, tvorivo aplikovať získané poznatky v praxi, zavádzať optimálne technické riešenia, používať moderné metódy a prostriedky pri riešení problémov, samostatne riešiť špecifické problémy v oblasti konštruovania, modelovania a výpočtov s modernými softvérmi, tvorivo a pružne myslieť a samostatne rozvíjať svoje schopnosti plánovaním ďalšieho vlastného vzdelávania, realizovať autonómne a zodpovedné rozhodnutia vo svoje odbornej oblasti, vhodne a profesionálne prezentovať vlastné stanoviská a riadiť sa primeranými praktikami v súlade s profesionálnym, právnym a etickým rámcom disciplíny.
Počítačové modelovanie a simulácie v strojárstve
(2. stupeň VŠ štúdia - Ing.)

Absolvent študijného programu Počítačové modelovanie a simulácie v strojárstve disponuje rozsiahlymi odbornými vedomosťami z viacerých oblastí študijného odboru Strojárstvo, napr. z konštruovania strojných zariadení, prehľade o technických systémoch, práce s modernými softvérovými prostriedkami, mechaniky tuhých a poddajných telies, mechaniky tekutín a termomechaniky, z oblasti konštrukčných materiálov, výrobných technológií a pod. Využíva metódy výpočtu, simulácie a verifikácie modelových riešení pri návrhu a posudzovaní mechanických sústav a konštrukcií. Je schopný vytvárať komplexnú technickú dokumentáciu, dimenzovať a kontrolovať základné časti strojov a uzlov strojných zariadení, vytvoriť modely navrhovaných technických systémov pomocou CAD softvéru a generovať z nich technickú dokumentáciu. Hlavný dôraz sa kladie na jeho pripravenosť a schopnosť samostatne rozvíjať a prakticky využívať inžinierske prístupy pri riešení technických problémov v oblasti pokročilého konštrukčného navrhovania s ohľadom na zásady metodiky a technologickosti konštrukčného procesu, lineárnej i nelineárnej odozvy konštrukcií.
Absolvent je schopný vykonať kompletný konštrukčný návrh, statickú, kinematickú aj dynamickú analýzu mechanizmov a konštrukcií, posudzovať životnosť a spoľahlivosť vyšetrovaných objektov, analyzovať tepelné namáhanie, riešiť technické úlohy prúdenia, termodynamiky, prenosu tepla a hmoty, pracovať s CAE systémami, pracovať v tímoch a spravovať vytvorené dáta pomocou PDM / PLM systémov. Má primerané vzdelanie z informačných technológii, cudzích jazykov a ekonomicko-právnych aspektov odboru, disponuje tiež základnými vedomosťami z oblasti experimentálnej mechaniky. Na základe toho všetkého vie absolvent správne formulovať a identifikovať technické problémy, dokáže ich v širokom spektre analyzovať a riešiť. Rozumie tiež podstatným súvislostiam, princípom a teóriám odboru, prezentuje vlastné riešenia problémov pri výskume, vývoji, projektovaní, konštruovaní a výrobe v strojárstve. Disponuje vedomosťami o stavbe a konštrukcii strojov a zariadení, o manažmente ich prevádzky a údržby, o teórii konštruovania a stavbe dopravných a manipulačných zariadení aj dopravných prostriedkov.
Absolvent má schopnosť komplexne posudzovať a rozpoznať, čo je pri návrhu a diagnostike mechanickej sústavy a konštrukcie podstatné - a to vo vzťahu k riešenému problému, ale aj dopadov vzhľadom k okoliu aj životnému prostrediu. Má široké uplatnenie v oblasti optimálneho navrhovania konštrukcií strojov a priemyselných výrobkov, technologických celkov a zariadení. Vo svojej práci využíva softvérové inžinierske prostriedky ako sú: Autodesk AutoCAD, Autodesk Inventor, PTC / Creo Parametric, Dassault Systemes / Catia, Mathworks / MATLAB, Mathematica, MathCAD, Maple, ANSYS Workbench, ADINA, MSC / Marc, MSC Adams, Nexis, SysWeld a iné. Je schopný tieto prostriedky efektívne využiť v jednotlivých etapách procesu konštrukcie strojných súčastí a zariadení. Dokáže tiež modelovať, simulovať a analyzovať rôzne typy polí oddelene, alebo v interakcii ako viazaný problém - a to v makromechanických sústavách, ako aj v mikro a nanoštruktúrach. Formulovaný technický problém vie matematicky popísať, zostaviť si algoritmy a programy na jeho riešenie a výsledky transformovať do konštrukčného riešenia. Dokáže vytvoriť 3D virtuálne modely navrhnutých technických systémov, prispôsobiť ich potrebám ďalších numerických analýz a simulácií a vygenerovať potrebnú technickú dokumentáciu.
Časti a mechanizmy strojov
(3. stupeň VŠ štúdia - PhD.)

Absolvent študijného programu Časti a mechanizmy strojov disponuje širokými odbornými vedomosťami z viacerých oblastí odboru, ktoré mu slúžia ako základ na uskutočňovanie výskumu a vývoja a vytvárania nových poznatkov v oblasti strojárstva. Ide najmä o moderné metódy konštruovania strojných zariadení, prácu s modernými softvérovými prostriedkami, mechaniky tuhých a poddajných telies, mechaniky tekutín a termomechaniky, aplikovanie pokrokových konštrukčných materiálov, výrobných technológií a pod. Odbornou orientáciou v príslušnej oblasti výskumu vie zvoliť vhodné vedecké metódy základného a aplikovaného výskumu súvisiace predovšetkým s konštrukciou a mechanikou strojov. Využíva pokrokové metódy výpočtu, simulácie a verifikácie modelových riešení pri návrhu a posudzovaní mechanických sústav a konštrukcií. Je schopný vytvárať komplexnú technickú dokumentáciu pre nové inovatívne riešenia s následnou prípravou pre patentové konanie, dimenzovať, kontrolovať a optimalizovať základné časti strojov a uzlov strojných zariadení, vytvoriť sofistikované modely navrhovaných technických systémov pomocou CAD softvéru.
Z komplexného pohľadu, absolvent dokáže formulovať nové hypotézy a stratégie navrhovania prostredníctvom nadštandardných znalostí z oblasti konštrukcie a mechaniky strojov a tým vytvoriť predpoklad pre ďalší výskum a rozvoj študijného odboru. Aplikuje vlastné zistenia svojej teoretickej analýzy a svojho komplexného vedeckého výskumu pri riešení problémov v oblasti strojárstva. Na základe svojich výstupov a zistení dokáže navrhovať, overovať a implementovať nové výskumné a pracovné postupy. Je teoreticky i prakticky pripravený pracovať so zvolenými bádateľskými metódami pričom využíva synergiu nadobudnutých vedomostí s informáciami z oblasti vývoja nových materiálov a technológií, počítačovej podpory pre modelovanie, meranie, zber a spracovanie dát.
Absolvent je schopný zrealizovať kompletný konštrukčný návrh originálneho technického systému, statickú, kinematickú aj dynamickú analýzu, posudzovať životnosť a spoľahlivosť vyšetrovaného objektu, riešiť technické úlohy prúdenia, termodynamiky, prenosu tepla a hmoty, vysoko fundovane pracovať s CAE systémami, riadiť tím a spravovať vytvorené dáta pomocou PDM / PLM systémov. Má primerané vzdelanie z informačných technológii, cudzích jazykov a ekonomicko-právnych aspektov odboru, disponuje vedomosťami z oblasti experimentálnej mechaniky, vedomosťami o stavbe a konštrukcii strojov a zariadení, o manažmente ich prevádzky a údržby, o teórii, konštruovania a stavbe dopravných a manipulačných zariadení aj dopravných prostriedkov.
Samozrejmosťou je u absolventa výborná znalosť moderných numerických metód výpočtovej mechaniky na identifikáciu a analýzu polí, ako je napr. metóda konečných a nekonečných prvkov a pásov, hraničných prvkov, bezsieťové metódy mechaniky kontinua a pod. Má znalosti v oblasti optimálneho navrhovania konštrukcií strojov a priemyselných výrobkov, technologických celkov a zariadení. Vo svojej práci využíva softvérové prostriedky ako sú: Autodesk AutoCAD, Autodesk Inventor, PTC / Creo Parametric, Dassault Systemes / Catia, Mathworks / MATLAB, Mathematica, MathCAD, Maple, ANSYS Workbench, ADINA, MSC / Marc, MSC.Adams, Nexis, SysWeld a iné. Dokáže modelovať, simulovať a analyzovať rôzne typy polí oddelene, alebo v interakcii ako viazaný problém - a to v makromechanických sústavách, ako aj v mikro a nanoštruktúrach. Formulovaný technický problém vie matematicky popísať, zostaviť si algoritmy a programy na jeho riešenie a výsledky transformovať do konštrukčného riešenia. Dokáže vytvoriť 3D virtuálne modely navrhnutých technických systémov, prispôsobiť ich potrebám ďalších numerických analýz a simulácií a vygenerovať potrebnú technickú dokumentáciu.
Vo všeobecnosti sa absolvent vyznačuje nezávislým, kritickým a analytickým myslením, ktoré aplikuje v meniacich sa podmienkach nielen spoločnosti, ale najmä poznania v odbore strojárstvo. Prezentuje samostatne výsledky výskumu a vývoja pred odbornou komunitou doma a v zahraničí. Zohľadňuje spoločenské, vedecké a etické aspekty pri formulovaní výskumných zámerov a interpretácii výsledkov výskumu. Získa schopnosť určiť zameranie výskumu a koordinovať tím v odbore.

©KAME 2013 - 2023